Komunikacja a relacje miedzyludzkie

Kontakty międzynarodowe są niezwykle znane w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w częściach transportu i komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, a nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po kilku dniach, zaś nie po kilku miesiącach, kiedy to chodziło wcześniej. Zawsze można też do kogoś zadzwonić i zintegrować się bezpośrednio. Droga na nowy kraj świata nie zajmuje już lat, ale wystarczy zaledwie parę godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wyciągnięcie ręki i dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się wiele różnych ofert współpracy. Wyjazdy zagraniczne były się bliższe i tańsze, a co wewnątrz tym idzie - także bardzo częstsze. Obecnie bez kłopotu można zakupić się na indywidualny kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie nowa tradycja i różne obyczaje. Wystarczy bilet na samolot a bogata wylądować w Azji, w Afryce albo na tropikalnej wyspie. Wymienia się także sytuacja polityczna na świecie. Po utworzeniu strefy Schengen zniesiono większość granic w Grup Europejskiej i każdy jej człowiek może swobodnie podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają odpowiedniego przygotowania. Firma, która wymaga zyskać nowe rynki zagraniczne, wiele zyska na stanowisku odpowiedniego pośrednika, który precyzyjnie przedstawi proponowaną ofertę. Niezwykle cenne są w współczesnym przykładu tłumaczenia ustne. Polskie biuro w asyście tłumacza może zająć targi międzynarodowe, bezpośrednio przychodząc do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu motoryzacyjnego w własnej fabryce przebiegnie znacznie zdecydowanie w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie mogłyby się odbywać i spotkania polityczne na poziomie międzynarodowym. Obecność osoby, która potrafi daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To nieocenione w trudnych negocjacjach, gdzie czasem drobne elementy mogą zaważyć na osiągnięciu transakcji.